Структура студијског програма
- Студијски програм основних академских студија физичке хемије, према Статуту Факултета, траје 8 семестара, и доноси 240 ЕСПБ бодова.
- После завршених студија студент стиче академско звање физикохемичар.
- Студијски програм академских студија се састоји од једносеместралних обавезних и изборних предмета, за који је предвиђена активна настава са бројем часова већим од 20 часова недељно. Сваки предмет дефинисан је бројем часова активне наставе коју воде наставници, теоријских и експерименталних вежби које воде сарадници, и бројем ЕСПБ бодова. Студијски програм предвиђа вежбе на свим предметима, при чему највећи број предмета има експерименталне вежбе које студенти самостално изводе, а добијене резултате сређују користећи компјутерску обраду резултата. За сваки предмет је утврђен начин извођења наставе као и начин континуалног оцењивања. Због комплексности садржаја и заступљености различитих облика наставе, а у циљу савладавања предвиђених садржаја, 1ЕСПБ=30 сати рада студента је основица за израчунавање броја бодова на сваком појединачном предмету, и укупан број бодова на студијском програму. Студијски програм се састоји од обавезних и изборних предмета, а завршава се завршним радом који носи 16 ЕСПБ. Студијски програм је у целини конципиран уз поштовање препорука да језгро струке носи више од 50% ЕСПБ (Chemistry studies in the European higher Education Area, јун 2004, сајт ЕЦТН).
Сврха студијског програма
Сврха студијског програма основних академских студија Физичка хемија је да студентима обезбеди свеобухватна знања из класичних и савремених грана физичке хемије, а тиме компетенције за рад у привредним, образовним и развојним институцијама у којима се физичкохемијске законитости примењују у пракси. Знања и вештине које обезбеђује студијски програм је специфичан и у складу је са потребама за стручњацима који познају принципе и обучени су да користе најсавременије методе за анализу и контролу различитих материјала, процеса и система.
Специфичност професије обезбеђена је кроз карактеристичне наставне предмете који су конципирани тако да пруже јасну теоријску основу и практична знања за решавање изазова коју носи професија, а карактеристична интердисциплинарност и применљивост физичке хемије (у индустријским процесима, фармакологији, медицини, биологији итд), отвара разноврсне могућности запослења дипломираног физикохемичара.
Циљеви студијског програма и стечене компетенције
Циљ студијског програма основних академских студија Физичка хемија је да студентима обезбеди опште и специфичне стручне способности, које укључују овладавање појмовима и законитостима из свих, студијским програмом обухваћених, области физичке хемије, као и релевантних делова сродних наука, физике, хемије и математике; оспособи их да се служе литературом, да рачунају, симулирају, обрађују и презентују резултате; критички размишљају и анализирају чињенице, уобличавају резултате на разумљив начин уз коришћење савремених видова обраде и приказивања резултата; уоче важност етичких принципа у науци; да стекну рутину у примени метода и техника физичке хемије и сродних наука у теоријским и експерименталним доменима физичкохемијских, физичких, хемијских, биолошких, еколошких и других система; као и да тумаче њихова стања, структуре и процесе са атомског, нуклеарног и молекулског аспекта. Коначно, програм обезбеђује основу за наставак школовања ради укључења у научноистраживачки рад у широком спектру природних и техничко-технолошких наука.
Дипломирани физикохемичар може да ради у установама и организацијама које обављају научноистраживачку, развојну, примењену и просветну делатност са оријентацијом на физичку хемију, физику, хемију, биологију, екологију, фармацију, медицину, као и институцијама из области развоја савремених материјала, металургије, електронике, прехрамбене индустрије, хемијске индустрије, пољопривреде, метеорологије, унутрашњих послова, атомско-биолошко-хемијске одбране. Дипломирани физикохемичар може се може уписати на мастер академске студије.
Прва година
Јесењи семестар
Општи курс физичке хемије 1
Математика 1
Увод у структуру материје
Увод у лабораторијски рад
Предмет изборног блока 1
Предмети изборног блока 1
Практикум из математике за физикохемичаре
Практикум из коришћења рачунара
Историја и филозофија природних наука (предмет је неактиван у школској 2020/2021. години)
Пролећни семестар
Општи курс физичке хемије 2
Хемијска термодинамика
Физика 1
Неорганска хемија
Предмет изборног блока 2
Предмети изборног блока 2
Увод у физичку хемију животне средине
Енглески почетни
Друга година
Јесењи семестар
Математика 2
Физика 2
Класична аналитичка хемија
Енглески 1
Предмет изборног блока 3
Предмети изборног блока 3
Методика наставе
Увод у физичку хемију животне средине 2
Колоиди (предмет је неактиван у школској 2020/2021. години)
Пролећни семестар
Атомистика
Физика 3
Органска хемија
Енглески 2
Предмет изборног блока 4
Предмети изборног блока 4
Хроматографија и сепарационе методе
Практикум из аналитичке хемије
Трећа година
Јесењи семестар
Атомска спектрохемија
Радиохемија и нуклеарна хемија
Статистичка термодинамика
Биолошка хемија
Предмет изборног блока 5
Предмети изборног блока 5
Физичка органска хемија
Физичка хемија плазме
Наставна средства и школски огледи
Пролећни семестар
Молекулска спектрохемија
Електрохемија
Хемијска кинетика
Примена рачунара у физичкој хемији
Четврта година
Јесењи семестар
Квантна хемија
Биофизичка хемија 1
Математичке методе у физичкој хемији
Први предмет изборног блока 6
Други предмет изборног блока 6
Предмети изборног блока 6
Форензичка физичка хемија
Физичка хемија макромолекула
Физичка хемија флуида
Инструментална анализа
Основи фотохемије
Педагогија са дидактиком
Психологија
Пролећни семестар
Физичкохемијска анализа
Физичка хемија чврстог стања
Завршни рад