Метаболомика је научна дисциплина која систематично проучава метаболите, органска једињења мале молекулске масе која су укључена у биолошке процесе, или као супстрат, или као производ. Одређени метаболити се могу користити као биомаркери за постављање дијагнозе, процену ризика од развоје болести, праћење тока болести или процену дејства терапије. На пример, лактат за процену физичке активности, креатинин за функцију бубрега, глукоза за праћење дијабетеса. Основне технике које се користе у метаболомичким истраживањима су физичкохемијске – масена спектрометрија и НМР. Актуелна истраживања у овој области обухватају идентификацију нових биомаркера различитим физичкохемијским техникама (ФТИР, Раман, ЕПР, електрохемијске методе итд), као и дизајн сензора за одређивање метаболита-биомаркера у кућним условима (тзв. „point-of-care“ или „bedside“ тестирање).
Наставник: Ана Поповић Бијелић
Циљ предмета: Физичкохемијски приступ проучавању метаболизма, са акцентом на термодинамику, биоенергетику и редокс реакције. Објашњење везе између карактеристичних метаболита и патофизиолошких промена у одређењим болестима са циљем примене физичкохемијских техника за идентификацију биомаркера болести.
Исход предмета: Сазнања која ће настати као резултат наставе ће моћи да се искористе у интердисциплинарним истраживањима која се односе на детекцију раних биомаркера одређених обољења.
Садржај предмета: Метаболити, метаболом, метаболомика. Термодинамика метаболизма. Биоенергетика – синтеза аденозинтрифосфата. Редокс реакције у метаболизму. Метаболички профил у клиници. Метаболички поремећај бакра. Метаболомика канцера. Физичкохемијске технике за проучавање метаболома.