Физичка хемија је наукa која повезује свет хемијских реакција са фундаменталним законима физике и омогућава дубоко разумевање понашања материје на атомском нивоу. Студирање физичке хемије ће вам пружити прилику за разумевање природних закона који покрећу свет, али и стицање практичних вештина потребних за решавање проблема и задатака са којима се можете сусрести у најразличитијим областима науке и индустрије.

Изучавање физичке хемије ће вам развити критичке ставове, аналитичке способности и систематичан приступ истраживању. Примењујући стечена знања из физичке хемије, бићете у могућности да истражујете феномене у пољима као што су наука о материјалима, електрохемија, заштита животне средине, биофизичка хемија, квантна хемија, форензика, фармација и многе друге.

На Факултету за физичку хемију може се стећи звање:

  • Дипломирани физикохемичар
  • Мастер физикохемичар
  • Доктор наука – физичкохемијске науке
  • Специјалиста струковних студије – форензика

Физикохемичари имају широк спектар могућности за запослење. Поред научно-истраживачких института и академских установа, физикохемичари су незаменљиви и у различитим индустријама, као чланови контролних, развојних и истраживачких лабораторија. Ту спадају, на пример:

  • Фармацеутска индустрија – Физикохемичари су веома цењени у фармацеутској индустрији, где учествују у развоју и тестирању лекова, анализирању њихових стабилности и ефеката, као и начина на који их тело апсорбује.
  • Козметичка индустрија – У производњи козметике, физикохемичари раде на формулисању производа као што су креме, шампони, серуми и други производи за негу коже и косе. Њихово знање помаже у стварању стабилних, ефикасних и безбедних производа.
  • Индустрија хране и пића – У прехрамбеној индустрији, физикохемичари истражују хемијски састав и реакције хране током обраде и чувања, што је важно за безбедност и квалитет производа.
  • Енергетски сектор – У сектору енергетике, физикохемичари раде на развоју нових материјала за батерије, производњу водоника, горивне ћелије и соларне панеле, доприносећи развоју обновљивих извора енергије и складиштењу енергије.
  • Заштита животне средине – Многи физикохемичари су ангажовани на пројектима за заштиту животне средине, где анализирају загађујуће материје, раде на пречишћавању воде и ваздуха, те процењују утицај индустријских процеса на животну средину.
  • Нанотехнологија – У овој актуелној области која узима све више маха,  физикохемичари развијају и примењују нове материјале и технологије на наноскали у медицини, електроници, заштити животне средине и другим областима.
  • Аналитичке лабораторије – Физикохемичари врше контроле квалитета и раде са напредном опремом за детекцију и карактеризацију супстанција.
  • Индустрија материјала и полимера – У индустрији материјала, физикохемичари се баве развојем и тестирањем нових материјала, укључујући пластике, метале и композите, који имају примену у ауто-индустрији, авијацији и производњи електронике.
  • Форензичке лабораторије – У области форензичке физичке хемије физикохемичари се баве обављањем послова и задатака у службама и институцијама безбедности и заштите.

Ово су само неке, од многих могућности за будуће запослење. Физичка хемија отвара врата ка разноврсним и динамичним каријерама које имају утицај на многа поља, од здравља и екологије до индустрије и технологије.