Sadržaj stranice
1. Osnovne informacije o predmetu
Nastavnik:
Prof. Miloš Mojović
Asistent:
dr Aleksandra Pavićević
Broj ESPB: 6
Status predmeta: Obavezni
Uslov: Položeni ispiti iz prve godine studija
2. Obaveštenja
Svi studenti su dobrodošli da u bilo kom prepodnevnom terminu dođu na konsultacije u vezi sa realizacijom aktivnosti na ovom predmetu.
3. Cilj predmeta
Teorijsko i praktično upoznavanje sa procesom primene računara za rešavanje fizičkohemijskih problema, simulacijama i modeliranjem fizičkohemijskih sistema. Osnove računarskog hardvera i rad u Linuks okruženju. Kurs osnovnog i naprednog programiranja u MATLAB okruženju.
4. Ishod predmeta
Student zna da prepozna i definiše način za rešavanje fizičkohemijskih problema putem računara. Student je sposoban da osmisli, konstruiše, napravi i izvrši računarski program za simulacije različitih tipova fizičkohemijskih procesa. Student je sposoban da efikasno koristi računarske baze podataka kao i različite softverske pakete namenjene za rešavanje fizičkohemijskih problema. Student je sposoban da poveže računar sa mernim uređajem i sam napravi željeni akvizicioni softver za automatizaciju merenja.
5. Sadržaj predmeta
Upoznavanje sa hardverskim i softverskim komponentama savremenih računarskih sistema. Pronalaženje i efikasno korišćenje naučnih baza podataka i servisa. Računarska mreža i mrežni parametri. Uvod u računarske simulacije: model, prototip, validacija modela. Osnovni tipovi simulacija i njihova primena za rešavanje fizičkohemijskih problema. Prepoznavanje fizičkohemijskog problema i njegovo predstavljanje u matematičkom kontekstu. Rešavanje fizičkohemijskih i matematičkih problema upotrebom savremenih softverskih paketa. Osnovni i napredni kurs programiranja u programskom paketu MATLAB. Obuka za rad u Linux okruženju. Klasično i vizuelno programiranje. Grafička prezentacija podataka, naučna vizualizacija i molekulska grafika. AD i DA pretvarači, povezivanje računara i mernog instrumenta, kreiranje akvizicionog softvera. Akvizicija podataka i automatizacija merenja.
6. Literatura
- Računarstvo i informatika za studente fizičke hemije sa primerima iz biofizičke hemije, Fakultet za fizičku hemiju, 2020. (Miloš Mojović)
- An Introduction to Computer Simulation (M.M.Woolfson and G.J. Pert)
- Applied Statistics Using SPSS, STATISTICA, MATLAB and R (J.P.Marques de Sa)
- A gude to MATLAB for Beginners and Experienced Users (B.B.Hunt, R.L.Lipsman, J.M.Rosenberg)
- Introduction to Chemical Engineering Computing (Bruce A. Finlayson)
- Introduction to Computational Science-Modeling and Simulation for the Sciences (A.B. Shiflet)
7. Ispit
Ispit iz ovog predmeta polaže se usmeno. Na ispitu student dobija dva ispitna pitanja od kojih je prvo zadatak (programiranje u programskoj platformi MATLAB), a drugo teorijsko. Student može prvo pitanje zameniti programom koji je napisan kod kuće, pri čemu temu programa i napisan programski kod predmetni nastavnik mora odobriti najmanje nedelju dana pre datuma polaganja ispita.
8. Ispitna pitanja
9. Ocenjivanje
Predavanja: 10 poena
Vežbe: 10 poena
Seminarski rad: 20 poena
Ispit: 60 poena
10. Predavanja
- Sav materijal koji je potreban za spremanje ispita nalazi se u knjizi “Računarstvo i informatika za studente fizičke hemije sa primerima iz biofizičke hemije”, (autor: Miloš Mojović).
- YouTube linkovi na kojima možete odslušati kurs programiranja u programskom paketu MATLAB za studente fizičke hemije: P1, P2, P3, P4, P5, P6, P7, P8, P9, P10, P11, P12, P13, P14, P15, P16, P17, P18, P19, P20, P21, P22, P23, P24
11. Baza programa (MATLAB, Mathematica, Python, C, C++, Octave)
Napomena: Sve programe slobodno možete preuzeti i koristiti. U okviru svakog fajla nalazi se uputstvo za korišćenje programa. Lozinke za otvaranje arhiva možete dobiti slanjem zahteva na e-poštu: milos@ffh.bg.ac.rs. Molimo vas da, ukoliko upotrebite program za pisanje naučnog rada, u zahvalnici pomenete ime autora programa.
Baza programa12. Često postavljana pitanja
Pitanje: Da li moram da dolazim na predavanja?
Odgovor: Procenat dolaznosti na predavanja preračunava se u poene koje skupljate tokom pohađanja ovog predmeta. Ukoliko češće dolazite na predavanja, imaćete i više poena na kraju, što utiče na konačnu ocenu.
Pitanje: Na koliko minimalno predavanja moram da dolazim (u %) da bih mogao(la) da izađem na ispit?
Odgovor: 50%. Ukoliko nemate minimalno 50% dolaznosti na predavanjima, moraćete ponovo da slušate ovaj predmet.
Pitanje: Da li isto važi i za eksperimentalne vežbe?
Odgovor: Ne. Morate da pohađate sve eksperimentalne vežbe da bi mogli da izađete na ispit. Svaka vežba mora biti overena od strane asistenta pre nego što izađete na ispit. Ukoliko propustite neke vežbe, u dogovoru sa asistentom, biće organizovani dodatni termini za njihovu izradu (za maksimalno 2 vežbe). Međutim, važno je da ne propuštate puno vežbi s obzirom da se na njima postepeno obrađuju sve teži problemi koji prate predavanja.
Pitanje: Želim da napišem program kao seminarski rad, ali mi se čini da su sve teme zauzete. Šta da radim?
Odgovor: Sigurno ima neka tema iz oblasti fizičke hemije koja nije obrađena, mogućnosti su praktično neograničene. Ali, ukoliko nemate ideju za nešto novo, uvek možete unaprediti postojeći MATLAB program (na primer, pravljenjem GUI umesto CLI verzije programa, prebacivanjem Guide u App Designer okruženje, dopunom postojećeg koda novim elementima ili pisanjem programa u nekom drugom programskom jeziku nakon dogovora sa predmetnim nastavnikom).
Pitanje: Smatram da je tema za pisanje programa zanimljiva i da se može iskoristiti za seminarski rad. Da li mogu odmah napisati program i poslati je kao zamenu za zadatak na ispitu?
Odgovor: Ne. Ukoliko mislite da je neka tema zanimljiva, morate najpre predmetnom nastavniku na e-poštu poslati poruku u kojoj ćete ukratko objasniti kakav program ste mislili da napišete (temu programa i u kom programskom jeziku će biti napisan). Tek ukoliko nastavnik odobri temu, možete napisati program i zajedno sa uputstvom (koje sadrži teorijski deo, uputstvo za korišćenje programa i sliku ekrana kako izgleda izvršenje programa) ga poslati na: milos@ffh.bg.as.rs.