Ispit u avgustovskom ispitnom roku
Ispit iz predmeta Uvod u laboratorijski rad u avgustovskom ispitnom roku biće održan 26.8.2024. godine od 9 do 12 č u lab. 350 umesto 4.9.2024. Molimo studente koji planiraju da polažu ispit da se jave mejlom predmetnom nastavniku ukoliko im navedeni termin ne odgovara.
PREDLOG OCENA
Na linku možete naći predlog ocena. Za studente koji nisu završili svoje predispitne obaveze (nemaju urađene vežbe, nemaju potpisane izveštaje ili nisu položili oba nastavna kolokvijuma), nije bilo moguće dati predlog ocena. Polaganje praktičnog dela ispita, izrada domaćih zadataka i polaganje on-line testova nije neophodno da bi se položio ispit i dobila ocena na Uvodu u laboratorijski rad.
2. Nastavni kolokvijum od 10.01.2024. – REŠENJA
1. Nastavni kolokvijum od 15.11.2023. – REŠENJA
Uputstvo za pisanje akademskih mejlova možete pogledati ovde.
Nastavne obaveze
Nastava na predmetu Uvod u laboratorijski rad biće organizovana svake nedelje u ponedeljak od 8:30 do 10 č (FHA) (predavanja), utorak od 14 do 15 č (FHA) (računske vežbe) i tri sata praktične nastave prema rasporedu na stranici (https://www.ffh.bg.ac.rs/rasporedi/). Planirano je da vežbe budu u prostorijama Fakulteta za fizičku hemiju u manjim grupama. Molimo studente da budu odgovorni prema svom zdravlju i zdravlju kolega i koleginica. Takođe, molimo studente da u slučaju da imaju neke od simptoma respiratornih infekcija ostanu kod kuće i o tome obaveste predmetnog asistenta.
Preliminarni raspored predavanja i ostalih obaveza na predmetu za 2023/2024. godinu možete pogledati ovde.
Literatura
Prezentacije sa predavanja i dodatni materijal
- predavanje – predavanje 1
- predavanje – predavanje 2
- predavanje – predavanje 3
- predavanje – prezentacija sa predavanja se nalazi na sledećem linku.
- predavanje – predavanje 5
- predavanje – predavanje 6
- predavanje – predavanje 7
- predavanje – predavanje 8
- predavanje – prezentacija 9
- predavanje – predavanje 10
- predavanje – predavanje 11
- predavanje – predavanje 12
Zadaci sa računskih vežbi
- Zadaci 10.10.2023.
- Zadaci 17.10.2023.
- Zadaci 24.10.2023. – ažurirano 06.11.2023.
- Zadaci 31.10.2023.
- Zadaci 07.11.2023.
- Zadaci 14.11.2023.
- Zadaci 23.11.2023.
- Zadaci 28.11.2023.
- Zadaci 05.12.2023.
- Zadaci 12.12.2023.
- 2. nastavni kolokvijum sa rešenjima
Materijali sa predavanja biće postavljani svake nedelje nakon završenog predavanja:
Domaći zadaci
- Domaći zadatak 1 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 2 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 3 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 4 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 5 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 6 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 7 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 8 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 9 – sa rešenjima
- Domaći zadatak 10 – sa rešenjima
Primer testa za prvi nastavni kolokvijum (planiran za 15.11.2023. godine) se nalazi ovde. Napominjemo da će na testu biti isti tekstovi zadataka sa promenjenim brojevima, sem za peti zadatak. Studenti treba da urade test za naredni termin računskih vežbi (7.11.2023. godine).
Primer testa za drugi nastavni kolokvijum (planiran za 10.1.2024. godine) se nalazi ovde. Zadaci prikazani u primeru treba da posluže studentima za pripremu kolokvijuma i procenu težine zadataka. Napominjemo da na testu neće biti identični zadaci i da je moguće da neki tipovi zadataka nisu uključeni u prikazani primer.
Uputstva za vežbe
- vežba – Uputstvo-1-merenje mase
- vežba – Uputstvo-2-merenje temperature
- vežba – Uputstvo-3-merenje provodljivosti
- vežba – Uputstvo-4-kalibracija volumetrijskih sudova i uputstvo-4-dodatno (dodatni materijal za vežbe)
- vežba – Uputstvo-5-određivanje formule kristalohidrata
- vežba – Uputstvo-6-priprema rastvora zadate koncentracije
- vežba – Uputstvo-7-određivanje koncentracije OH jona
- vežba – Uputstvo-8-spektrofotometrijsko određivanje pH
- vežba – Uputstvo-9-kvanitativno taloženje hromatnog jona
- vežba – Uputstvo-10-razdvajanje soli razlicitih rastvorljvosti
Tekst praktičnog dela ispita (planiranog za termine vežbi prve radne nedelje u januaru) možete pogledati ovde. Svaki student će dobiti različitu koncentraciju rastvora i zapreminu normalnog suda, ali će tekst i zadaci biti identični kao na prikazanom primeru. Studenti treba da urade test samostalno i konsultuju se sa predmetnim nastavnikom ili asistentima pre termina praktičnog dela ispita ukoliko postoje nedoumice.
Nastavnici i saradnici
Predmetni nastavnik:
dr Dušan Dimić, docent (kab. 352, ddimic@ffh.bg.ac.rs)
Predmetni asistenti:
dr Aleksandra Rakić, asistent sa doktoratom (kab. 261, saska@ffh.bg.ac.rs)
dr Anka Jevremović, asistent (kab. 363, anka@ffh.bg.ac.rs)
Pozivamo studente da zakažu termin konsultacija sa predmetnim nastavnikom ili asistentima kad god postoji potreba.
Raspodela poena
On-line kolokvijumi sa predavanja – 10 poena
Domaći zadaci – 10 poena
Praktična nastava – 15 poena
Praktični deo ispita – 10 poena
Prvi deo ispita – 20 poena
Drugi deo ispita – 35 poena
On-line kolokvijumi sa predavanja – svake nedelje posle završenog predavanja u petak od 16 do 22 č biće postavljen kolokvijum sa deset pitanja na zaokruživanje na sajtu Računarskog centra Univerziteta u Beogradu i sa ograničenim vremenom za rad. Studenti će imati dva pokušaja da urade test i računaće se bolji rezultat. Ukupni poeni sa testova će biti skalirani na 10 poena.
Domaći zadaci – svake nedelje posle završenog termina teorijskih vežbi biće postavljen domaći zadatak na stranicu predmeta koji će sadržati pet do deset zadataka koje studenti treba da predaju u narednom terminu svojih vežbi predmetnim asistentima. Ukupni poeni sa domaćih zadataka biće skalirani na 10 poena. Zakasneli domaći zadaci neće biti bodovani.
Praktična nastava – svake nedelje studenti su u obavezi da prisustvuju praktičnoj nastavi u laboratorijama fakulteta u terminu od dva sata i prema istaknutom rasporedu. Poeni sa vežbi, maksimalno 15, uključuju pripremu za vežbu, aktivnost, sređivanje rezultata i izveštaja.
Praktični deo ispita – u nedelji 11-15. januar biće održan praktični deo ispita koji će obuhvatati rad u laboratoriji na praktičnim zadacima kao što su priprema rastvora zadate koncentracije, razblaživanje, merenje temperature i provodljivosti, titracija. Maksimalan broj poena za praktični deo ispita je 10 i davaće ih asistent i tehnički saradnik na osnovu rada u laboratoriji i tačnosti popunjenog testa. Praktični deo ispita nije moguće pomerati i ponavljati.
Prvi deo ispita – obuhvata zaokruživanje brojeva i greške merenja, izvođenje izraza za grešku merenja, metodu najmanjih kvadrata, izračunavanje srednje vrednosti i standardne devijacije, primenu Studentove raspodele, nomenklaturu neorganskih jedinjenja. Maksimalan broj poena na prvom delu ispita je 20 i položio je student koji ostvari 50% poena. Prvi deo ispita je moguće ponovo polagati u ispitnim rokovima.
Drugi deo ispita – obuhvata rastvorljivost, izračunavanje koncentracije rastvora, stehiometriju, oksido-redukciju, osnovne zadatke iz pH i pufera. Maksimalan broj poena na drugom delu ispita je 35 i položio je student koji ostvari 50% poena. Drugi deo ispita je moguće ponovo polagati u ispitnim rokovima.