Struktura studijskog programa
- Studijski program osnovnih akademskih studija fizičke hemije, prema Statutu Fakulteta, traje 8 semestara, i donosi 240 ESPB bodova.
- Posle završenih studija student stiče akademsko zvanje fizikohemičar.
- Studijski program akademskih studija se sastoji od jednosemestralnih obaveznih i izbornih predmeta, za koji je predviđena aktivna nastava sa brojem časova većim od 20 časova nedeljno. Svaki predmet definisan je brojem časova aktivne nastave koju vode nastavnici, teorijskih i eksperimentalnih vežbi koje vode saradnici, i brojem ESPB bodova. Studijski program predviđa vežbe na svim predmetima, pri čemu najveći broj predmeta ima eksperimentalne vežbe koje studenti samostalno izvode, a dobijene rezultate sređuju koristeći kompjutersku obradu rezultata. Za svaki predmet je utvrđen način izvođenja nastave kao i način kontinualnog ocenjivanja. Zbog kompleksnosti sadržaja i zastupljenosti različitih oblika nastave, a u cilju savladavanja predviđenih sadržaja, 1ESPB=30 sati rada studenta je osnovica za izračunavanje broja bodova na svakom pojedinačnom predmetu, i ukupan broj bodova na studijskom programu. Studijski program se sastoji od obaveznih i izbornih predmeta, a završava se završnim radom koji nosi 16 ESPB. Studijski program je u celini koncipiran uz poštovanje preporuka da jezgro struke nosi više od 50% ESPB (Chemistry studies in the European higher Education Area, jun 2004, sajt ECTN).
Svrha studijskog programa
Svrha studijskog programa osnovnih akademskih studija Fizička hemija je da studentima obezbedi sveobuhvatna znanja iz klasičnih i savremenih grana fizičke hemije, a time kompetencije za rad u privrednim, obrazovnim i razvojnim institucijama u kojima se fizičkohemijske zakonitosti primenjuju u praksi. Znanja i veštine koje obezbeđuje studijski program je specifičan i u skladu je sa potrebama za stručnjacima koji poznaju principe i obučeni su da koriste najsavremenije metode za analizu i kontrolu različitih materijala, procesa i sistema.
Specifičnost profesije obezbeđena je kroz karakteristične nastavne predmete koji su koncipirani tako da pruže jasnu teorijsku osnovu i praktična znanja za rešavanje izazova koju nosi profesija, a karakteristična interdisciplinarnost i primenljivost fizičke hemije (u industrijskim procesima, farmakologiji, medicini, biologiji itd), otvara raznovrsne mogućnosti zaposlenja diplomiranog fizikohemičara.
Ciljevi studijskog programa i stečene kompetencije
Cilj studijskog programa osnovnih akademskih studija Fizička hemija je da studentima obezbedi opšte i specifične stručne sposobnosti, koje uključuju ovladavanje pojmovima i zakonitostima iz svih, studijskim programom obuhvaćenih, oblasti fizičke hemije, kao i relevantnih delova srodnih nauka, fizike, hemije i matematike; osposobi ih da se služe literaturom, da računaju, simuliraju, obrađuju i prezentuju rezultate; kritički razmišljaju i analiziraju činjenice, uobličavaju rezultate na razumljiv način uz korišćenje savremenih vidova obrade i prikazivanja rezultata; uoče važnost etičkih principa u nauci; da steknu rutinu u primeni metoda i tehnika fizičke hemije i srodnih nauka u teorijskim i eksperimentalnim domenima fizičkohemijskih, fizičkih, hemijskih, bioloških, ekoloških i drugih sistema; kao i da tumače njihova stanja, strukture i procese sa atomskog, nuklearnog i molekulskog aspekta. Konačno, program obezbeđuje osnovu za nastavak školovanja radi uključenja u naučnoistraživački rad u širokom spektru prirodnih i tehničko-tehnoloških nauka.
Diplomirani fizikohemičar može da radi u ustanovama i organizacijama koje obavljaju naučnoistraživačku, razvojnu, primenjenu i prosvetnu delatnost sa orijentacijom na fizičku hemiju, fiziku, hemiju, biologiju, ekologiju, farmaciju, medicinu, kao i institucijama iz oblasti razvoja savremenih materijala, metalurgije, elektronike, prehrambene industrije, hemijske industrije, poljoprivrede, meteorologije, unutrašnjih poslova, atomsko-biološko-hemijske odbrane. Diplomirani fizikohemičar može se može upisati na master akademske studije.
Prva godina
Jesenji semestar
Opšti kurs fizičke hemije 1
Matematika 1
Uvod u strukturu materije
Uvod u laboratorijski rad
Predmet izbornog bloka 1
Predmeti izbornog bloka 1
Praktikum iz matematike za fizikohemičare
Praktikum iz korišćenja računara
Istorija i filozofija prirodnih nauka (predmet je neaktivan u školskoj 2020/2021. godini)
Prolećni semestar
Opšti kurs fizičke hemije 2
Hemijska termodinamika
Fizika 1
Neorganska hemija
Predmet izbornog bloka 2
Predmeti izbornog bloka 2
Uvod u fizičku hemiju životne sredine
Engleski početni
Druga godina
Jesenji semestar
Matematika 2
Fizika 2
Klasična analitička hemija
Engleski 1
Predmet izbornog bloka 3
Predmeti izbornog bloka 3
Metodika nastave
Uvod u fizičku hemiju životne sredine 2
Koloidi (predmet je neaktivan u školskoj 2020/2021. godini)
Prolećni semestar
Atomistika
Fizika 3
Organska hemija
Engleski 2
Predmet izbornog bloka 4
Predmeti izbornog bloka 4
Hromatografija i separacione metode
Praktikum iz analitičke hemije
Treća godina
Jesenji semestar
Atomska spektrohemija
Radiohemija i nuklearna hemija
Statistička termodinamika
Biološka hemija
Predmet izbornog bloka 5
Predmeti izbornog bloka 5
Fizička organska hemija
Fizička hemija plazme
Nastavna sredstva i školski ogledi
Prolećni semestar
Molekulska spektrohemija
Elektrohemija
Hemijska kinetika
Primena računara u fizičkoj hemiji
Četvrta godina
Jesenji semestar
Kvantna hemija
Biofizička hemija 1
Matematičke metode u fizičkoj hemiji
Prvi predmet izbornog bloka 6
Drugi predmet izbornog bloka 6
Predmeti izbornog bloka 6
Forenzička fizička hemija
Fizička hemija makromolekula
Fizička hemija fluida
Instrumentalna analiza
Osnovi fotohemije
Pedagogija sa didaktikom
Psihologija
Prolećni semestar
Fizičkohemijska analiza
Fizička hemija čvrstog stanja
Završni rad