Dobro došli na internet stranicu Opšteg kursa fizičke hemije 2



  1. OBAVEŠTENJA
  2. OPŠTE INFORMACIJE O PREDMETU
  3. PREDAVANJA
  4. VEŽBE
  5. KORISNI LINKOVI
  6. KONTAKTI


Obaveštenja

06.06.2025. 

Nastava na predmetu Opšti kurs fizičke hemije 2 će se u prolećnom semestru realizovati preko MS Teams-a. Svi studenti će biti dodati u grupu u toku dana – ukoliko neko ne bude dodat, treba da se javi na nikola.fisic@ffh.bg.ac.rs, a u slučaju da postoje problemi u vezi sa logovanjem na Teams ili sa njegovim funkcionisanjem, najbolje bi bilo obratiti se sistem-administratoru (možete dodati i asistenta u Ss).

Umesto onlajn-predavanja,  na MS Teams-u će biti postavljane prezentacije i propratni materijal, u kome je detaljno predstavljeno i objašnjeno gradivo. Konsultacije u vezi sa gradivom koje se obrađuje na predavanjima će biti organizovane sredom od 10:00 do 10:30.

Vežbe će se za sada odvijati onlajn, takođe putem Teams-a, a rasporedom predviđeni termin je ponedeljkom, od 8:30 do 10:00. Na prvom terminu (9. jun) će biti detaljnije objašnjen način realizacije vežbi i pisanja izveštaja.

U skladu sa trenutnom situacijom, spisak ispitnih pitanja će biti revidiran u toku semestra i kao takav će važiti samo do junskog ispitnog roka 2025/2026. godine i to isključivo za studente koji prvi put slušaju predmet ove školske godine. 

Najtoplije ohrabrujemo studente da zakažu grupne ili individualne konsultacije van redovnih termina kada god smatraju da za time postoji potreba – najbolje je obratiti se predmetnom nastavniku, odnosno asistentu, imejlom nekoliko dana ranije, kako bi bilo moguće pronaći termin koji svima odgovara.



Opšte informacije o predmetu

Opšti kurs fizičke hemije 2 je obavezni predmet koji se sluša u drugom semestru prve godine. Predmet nosi 7 ESPB bodova. Kurs se sastoji iz predavanja i eksperimentalnih vežbi. Sve aktivnosti studenata tokom nastave se boduju i zajedno sa bodovima na usmenom ispitu određuju završnu ocenu na predmetu.


Program predmeta

Program OKFH 2


Ključ bodovanja

Generacija 2024/2025.

Vežbe: 8 bodova (svaki izveštaj nosi jedan bod)
Odbrana vežbi: 12 bodova
Nastavni kolokvijumi: 20 bodova (svaki po 10)
Usmeni ispit: 60 bodova

Generacija 2023/2024.

Kolokvijumi za vežbe: 16 bodova (svaki po 4)
Vežbe: 4 boda
Nastavni kolokvijumi: 20 bodova (svaki po 10)
Usmeni ispit: 60 bodova


Ocenjivanje

51-60 bodova, ocena 6
61-70 bodova, ocena 7
71-80 bodova, ocena 8
81-90 bodova, ocena 9
91-100 bodova, ocena 10


Nastavni kolokvijumi

U toku semestra održavaju se dva nastavna kolokvijuma. Svaki od ovih kolokvijuma nosi po 10 bodova u konačnoj oceni.


Vežbe

U okviru praktikuma OKFH 2 postoji 11 vežbi podeljenih u četiri celine (kolokvijuma).

Programe kolokvijuma, spisak literature za njih, kao i spisak odgovarajućih vežbi možete da vidite ovde.

Studenti koji rade vežbe u letnjem semestru 2024/25. godine ne polažu vežbovne kolokvijume, već brane izveštaje sa vežbi pri kraju semestra.


Usmeni ispit

Usmeni ispit se polaže u jednom od termina unapred predviđenih kalendarom. Izvlači se kombinacija sa tri pitanja, sa spiska ispitnih pitanja. Po izvlačenju kombinacije piše se koncept. Odgovara se usmeno pred predmetnim nastavnikom i asistentom. Po završetku odgovaranja dobija se broj bodova za usmeni deo, a nakon toga formira se konačna ocena.

Od junskog roka školske 2021/2022. godine neće biti organizovan pismeni ispit za studente koji su vežbe iz predmeta OKFH 2 završili školske 2019/2020. godine. Promenjen je i način bodovanja  umesto 10 poena na pismenom ispitu i 70 poena na usmenom ispitu, način bodovanja je usklađen sa načinom rada u tekućoj školskoj godini: dva nastavna kolokvijuma po 10 poena i usmeni ispit od 60 poena. Da bi polagali bilo koji nastavni kolokvijum, studenti treba da se prijave, zbog čega je neophodno da prate obaveštenja na sajtu.


Ispitna pitanja

Ispitna pitanja za 2023/24. godinu


Ispravke primećenih grešaka nastalih pri štampanju drugog izdanja udžbenika možete preuzeti ovde.



Predavanja

Predavanja i materijali iz 2023/2024. godine

Literatura i bodovanje

01 – Tečno stanje

02 – Jednokomponentni sistemi

03 – Razblaženi rastvori

04 – Dvokomponentni rastvori

05 – Dvokomponentni rastvori sa izdvajanjem čvrste faze

06 – Trokomponentni rastvori

07 – Površinski napon

08 – Adsorpcija

09 – Koloidi

10 – Viskoznost

11 – Fizička svojstva i struktura molekula

12 – Električna svojstva supstancija

13 – Apsorpcija elektromagnetnog zračenja

Zadaci za prvi nastavni kolokvijum

Zadaci za drugi nastavni kolokvijum



Vežbe

Eksperimentalne vežbe iz Opšteg kursa fizičke hemije 2 održavaju se u laboratoriji 276 u prvom podrumu zgrade PMF-a, blok C, po grupama prema istaknutom rasporedu. Student stiče pravo da radi vežbe nakon položenog odgovarajućeg kolokvijuma. Kolokvijum se sastoji iz rešavanja jednog zadatka i usmenog odgovaranja. Kolokvijumi se održavaju svake nedelje u terminu vežbi. Uslov za izlazak na usmeni deo ispita je da su sve eksperimentalne vežbe urađene, a svi izveštaji overeni od strane asistenta. Spisak literature za kolokvijume možete da pogledate ovde.


Program kolokvijuma OKFH 2

OKFH 2, Prvi kolokvijum: Koligativne osobine i Klauzius-Klapejronova jednačina

Zadaci i literatura.

Klauzius-Klapejronova jednačina. Koligativne osobine rastvora. Povišenje tačke ključanja i sniženje tačke mržnjenja razblaženih rastvora. Krioskopska i ebulioskopska konstanta. Metode za određivanje relativne molekulske mase krioskopskom i ebulioskopskom metodom. Krioskopska metoda određivanja relativne molekulske mase po Bekmanu i Rastu. Bekmanov termometar.

Vežbe:

1. Zavisnost temperature ključanja tečnosti od pritiska
2. Određivanje molarne mase krioskopskom metodom

OKFH 2, Drugi kolokvijum: Ravnoteža faza

Zadaci i literatura.

Komponente, faze i stepeni slobode. Pravilo faza. Fazni dijagram. Jednokomponentni sistemi. Parcijalni i ukupni napon pare iznad smeše tečnosti. Raulov i Henrijev zakon. Azeotropska smeša. Kriva hlađenja. Eutektička smeša. Eksperimentalno određivanje krive hlađenja binarne smeše (termijska analiza). Parcijalno mešljive tečnosti.

Vežbe:

3a. Određivanje sastava azeotropske smeše
3b. Parcijalno mešljive tečnosti
4. Određivanje sastava eutektičke smeše
5. Određivanje koeficijenta raspodele

OKFH 2, Treći kolokvijum: Pojave na granici faza i koloidi

Zadaci i literatura.

Površinski napon i površinska energija. Ugao dodira. Kohezioni i adhezioni rad. Dimenzije i jedinice površinskog napona. Metode za određivanje površinskog napona. Stalagmometar. Adsorpcija i tipovi adsorpcije. Adsorpcione izoterme: Gibsova, Langmirova i Frojndlihova. Viskoznost i fluidnost tečnosti. Njutnov zakon viskoznosti. Jedinice i dimenzije koeficijenta viskoznosti. Poazejev i Stoksov zakon. Metode za određivanje viskoznosti tečnosti. Viskozimetar po Ostvaldu. Makromolekuli. Prosečna relativna molekulska masa polimera. Viskoznost rastvora visoko polimerizovanih jedinjenja. Specifična i unutrašnja viskoznost. Određivanje prosečne molekulske mase visoko polimerizovanih jedinjenja. Koloidni rastvori i karakteristike koloidnih sistema. Liofobni i liofilni koloidi. Struktura i građa koloidnih čestica. Izoelektrična tačka koloida. Makromolekuli. Tankoslojna hromatografija biljnih pigmenata.

Vežbe:

6a. Gibsova adsorpciona izoterma
6b. Frojndlihova adsorpciona izoterma
7a. Određivanje prosečne relativne molarne mase polimera viskozimetrijski
7b. Minimum bubrenja želatina u izoelektričnoj tački

OKFH 2, Četvrti kolokvijum: Fizičke osobine i struktura molekula

Zadaci i literatura.

Aditivne i konstitutivne veličine. Indeks prelamanja. Polarizacija atoma i molekula. Specifična i molarna refrakcija. Određivanje indeksa prelamanja: Pulfrihov, Abeov i imerzioni refraktometar. Primena refraktometrije za određivanje procentnog sastava smeše i za određivanje strukture molekula. Apsorpcija svetlosti. Apsorbancija i transparencija. Lamber-Berov zakon. Molarni apsorpcioni koeficijent. Princip rada spektrofotometra. Određivanje koncentracije rastvora spektrofotometrijski. Polarizovana i nepolarizovana svetlost. Optička aktivnost i specifična rotacija. Princip rada i konstrukcija polarimetra. Određivanje koncentracije optički aktivnih supstanci.

Vežbe:

8. Određivanje koncentracije rastvora primenom Lamber-Berovog zakona



Korisni linkovi

Linkovi ka sajtovima koji mogu biti od koristi za spremanje ispita.

http://www.chem1.com/acad/webtext/thermeq/index.html.

http://www.chem.boun.edu.tr.

http://www.docbrown.info.

http://www.docbrown.info/page13/page13c.htm.

https://www.feynmanlectures.caltech.edu.

http://www.taftan.com.



Kontakti

Nastavnik

Prof. dr Milena Petković, milena@ffh.bg.ac.rs (kabinet 374)

Asistent

Nikola Fišić, nikola.fisic@ffh.bg.ac.rs (kabinet 374)

Tehničari

Dejan Vučković, dejan.vuckovic@ffh.bg.ac.rs (lab. 257)
Vuk Jovanović, vuk.jovanovic@ffh.bg.ac.rs (lab. 276)


<Tabela predmeta>