www.bioscope.ffh.bg.ac.rs


Obaveštenja

  • Mole se studenti da do 15.8. spreme predloge tema za pisanje seminarskog rada, o čemu ćemo diskutovati nakon završenih predavanja.
  • Mole se studenti koji su prisustvovali eksperimentima Grupe za eksperimentalnu biofizičku hemiju. (lab. 265 i lab. 272), da do 15.8. pošalju svoje izveštaje. Datumi o realizaciji narednih eksperimentalnih vežbi na ovom kursu biće objavljeni u okviru kalendara koji se nalazi na kraju stranice predmeta. 

  • Svi studenti su dobrodošli da u bilo kom prepodnevnom terminu dođu ili se prijave za online konsultacije u vezi sa realizacijom aktivnosti na ovom predmetu. Molimo studente da se prethodno najave slanjem poruke na mejl adresu profesora.
  • Zbog čestih problema u vezi sa logovanjem putem platforme Microsoft Teams, predavanja i konsultacije će se vršiti putem platforme Google Meet.
  • Link za konsultacije je: https://meet.google.com/qsq-yxmv-wgy
  • Svi studenti koji prate ovaj predmet su dobrodošli da prisustvuju eksperimentima koji se svakodnevno odvijaju u okviru istraživačke delatnosti Grupe za eksperimentalnu biofizičku hemiju. (lab. 265 i lab. 272).
  • Direktno se uključite u naša istraživanja iz oblasti biofizičke hemije u okviru Centra za naučnoistraživački rad studenata – CNIRS.

Predmetni nastavnik: dr Miloš Mojović, redovni profesor


Sadržaj predmeta

Živi sistemi – fizičkohemijski aspekt. Poređenje strukture biljnih i životinjskih ćelija – ćelijske organele i metode za njihovo odvajanje. Biološke membrane – sastav, funkcija, fazni prelazi, plazma – membranska patofiziologija. Transport kroz membrane – jon-selektivni kanali, nosači, akvaporini, transport glukoze,  jonske pumpe, ABC transporteri, membranski potencijal, patološka stanja vezana za poremećen membranski transport. Fizičkohemijske metode za ispitivanje membrana. Nervna ćelija – akcioni potencijal, sinapsa, neurotransmiteri, neurodegenerativne bolesti, neurotoksini, opojne droge, antidepresivi. Nukleinske kiseline i metode za njihovo ispitivanje – reakcija lančanog umnožavanja (PCR), elektroforeza, sekvenciranje, mutacija, genska terapija. Biomarkeri – pojam, podela i uloga u ispitivanju patofizioloških procesa. Hormoni – hormonske promene i bolesti. Uloga lipida u patofiziološkim procesima. Osnove redoks biologije – slobodni radikali i antioksidansi. Metode za ispitivanje prizvodnje reaktivnih slobodnoradikalskih vrsta u biosistemima.

Vežbe

Sinteza i ispitivanje različitih tipova modelskih membrana. Ispitivanje membrana primenom peč-klemp tehnike. Elektroforetsko razdvajanje proteina na akrilamidnom matriksu. Elektroforetsko razdvajanje nukleinskih kiselina na agaroznom matriksu. EPR spektroskopija i imidžing u ispitivanju biosistema. Bioelektrohemija. Bioinformatika.

Predavanja*

* Zahtev za lozinku za otvaranje dokumenata slati sa studentskog mail-a na: milos@ffh.bg.ac.rs 


Ispit

Ocenjivanje na ispitu se može vršiti na dva načina (po želji studenta):

  • Prvi način
    • Prisustvo na predavanjima i seminarski rad (maksimalno 60 poena)
    • Izveštaji sa izrade eksperimenata (maksimalno 40 poena)
  • Drugi način
    • Usmeni ispit (dva ispitna pitanja, maksimalno 100 poena)

Ispitna poglavlja

Ispitna poglavlja


Literatura za spremanje ispita

  1. Lehninger, Principles of Biochemistry.
  2. Halliwell and Gutteridge, Free Radicals in Biology and Medicine.
  3. Garret and Grisham, Biochemistry.
  4. Murray, Granner and Rodwell, Harper’s Illustrated Biochemistry.

Često postavljana pitanja

Pitanje: Želim da obradim određenu oblast kao ispitni zadatak. Da li moram da se konsultujem sa predmetnim nastavnikom da li je odabrana tema odgovarajuća?

Odgovor: Da, morate. Predlog teme pošaljite na adresu: milos@ffh.bg.ac.rs i nastavnik će potvrditi (ili po potrebi izmeniti ili dopuniti) predloženu temu.


Tabela predmeta

Tabela predmeta


Raspored eksperimenata