Fizička hemija je nauka koja povezuje svet hemijskih reakcija sa fundamentalnim zakonima fizike i omogućava duboko razumevanje ponašanja materije na atomskom nivou. Studiranje fizičke hemije će vam pružiti priliku za razumevanje prirodnih zakona koji pokreću svet, ali i sticanje praktičnih veština potrebnih za rešavanje problema i zadataka sa kojima se možete susresti u najrazličitijim oblastima nauke i industrije.

Izučavanje fizičke hemije će vam razviti kritičke stavove, analitičke sposobnosti i sistematičan pristup istraživanju. Primenjujući stečena znanja iz fizičke hemije, bićete u mogućnosti da istražujete fenomene u poljima kao što su nauka o materijalima, elektrohemija, zaštita životne sredine, biofizička hemija, kvantna hemija, forenzika, farmacija i mnoge druge.

Na Fakultetu za fizičku hemiju može se steći zvanje:

  • Diplomirani fizikohemičar
  • Master fizikohemičar
  • Doktor nauka – fizičkohemijske nauke
  • Specijalista strukovnih studije – forenzika

Fizikohemičari imaju širok spektar mogućnosti za zaposlenje. Pored naučno-istraživačkih instituta i akademskih ustanova, fizikohemičari su nezamenljivi i u različitim industrijama, kao članovi kontrolnih, razvojnih i istraživačkih laboratorija. Tu spadaju, na primer:

  • Farmaceutska industrija – Fizikohemičari su veoma cenjeni u farmaceutskoj industriji, gde učestvuju u razvoju i testiranju lekova, analiziranju njihovih stabilnosti i efekata, kao i načina na koji ih telo apsorbuje.
  • Kozmetička industrija – U proizvodnji kozmetike, fizikohemičari rade na formulisanju proizvoda kao što su kreme, šamponi, serumi i drugi proizvodi za negu kože i kose. Njihovo znanje pomaže u stvaranju stabilnih, efikasnih i bezbednih proizvoda.
  • Industrija hrane i pića – U prehrambenoj industriji, fizikohemičari istražuju hemijski sastav i reakcije hrane tokom obrade i čuvanja, što je važno za bezbednost i kvalitet proizvoda.
  • Energetski sektor – U sektoru energetike, fizikohemičari rade na razvoju novih materijala za baterije, proizvodnju vodonika, gorivne ćelije i solarne panele, doprinoseći razvoju obnovljivih izvora energije i skladištenju energije.
  • Zaštita životne sredine – Mnogi fizikohemičari su angažovani na projektima za zaštitu životne sredine, gde analiziraju zagađujuće materije, rade na prečišćavanju vode i vazduha, te procenjuju uticaj industrijskih procesa na životnu sredinu.
  • Nanotehnologija – U ovoj aktuelnoj oblasti koja uzima sve više maha,  fizikohemičari razvijaju i primenjuju nove materijale i tehnologije na nanoskali u medicini, elektronici, zaštiti životne sredine i drugim oblastima.
  • Analitičke laboratorije – Fizikohemičari vrše kontrole kvaliteta i rade sa naprednom opremom za detekciju i karakterizaciju supstancija.
  • Industrija materijala i polimera – U industriji materijala, fizikohemičari se bave razvojem i testiranjem novih materijala, uključujući plastike, metale i kompozite, koji imaju primenu u auto-industriji, avijaciji i proizvodnji elektronike.
  • Forenzičke laboratorije – U oblasti forenzičke fizičke hemije fizikohemičari se bave obavljanjem poslova i zadataka u službama i institucijama bezbednosti i zaštite.

Ovo su samo neke, od mnogih mogućnosti za buduće zaposlenje. Fizička hemija otvara vrata ka raznovrsnim i dinamičnim karijerama koje imaju uticaj na mnoga polja, od zdravlja i ekologije do industrije i tehnologije.