Fizička hemija na Univerzitetu u Beogradu se predaje od 1903. godine. Delatnosti Fakulteta za fizičku hemiju danas su visoko obrazovanje i naučnoistraživački rad od posebnog značaja za Republiku Srbiju, a koji su usklađeni sa međunarodnim, posebno evropskim obrazovnim i naučnim prostorom. Osnovna delatnost Fakulteta se obavlja u skladu sa zakonima o visokom obrazovanju i o naučnoistraživačkom radu, kao i sa statutima Univerziteta u Beogradu i Fakulteta.

Znanja i diplome koje se stiču na Fakultetu za fizičku hemiju omogućavaju studentima rad i napredovanje u različitim oblastima fizičke hemije i naukama sa kojima se fizička hemija graniči. Fakultet je matičan za fizičku hemiju i uže oblasti: spektrohemiju, elektrohemiju, nuklearnu hemiju i radiohemiju, hemijsku kinetiku, hemijsku termodinamiku, kvantnu hemiju, biofizičku hemiju i dinamiku neravnotežnih procesa, fizičku hemiju materijala i fizičku hemiju u kontroli i zaštiti životne sredine.

Na fakultetu se stiču diplome:

  • Diplomirani fizikohemičar
  • Master fizikohemičar
  • Doktor nauka-fizičkohemijske nauke
  • Specijalista strukovnih studije – forenzika

Do sada je na fakultetu diplomiralo preko 1300 studenata. Od tog broja njih oko 200 je doktoriralo, a specijalističke i magistarske studije je završilo preko 300 diplomiranih fizikohemičara.


Podsećanje i kratki osvrt na datum osnivanja Fakulteta za fizičku hemiju

Godine 1947. Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu (UB) se razdvojio na Filozofski fakultet i Prirodno-matematički fakultet (PMF). PMF je imao 10 nastavnih grupa, od kojih je četvrta po redosledu bila nastavna grupa Fizičke hemije. PMF je obavljao svoju nastavnu delatnost kroz Katedre nastavnih grupa i Zavode, kasnije Institute kao njihove administrativne jedinice. 1971. godine PMF je transformisan u Složenu organizaciju udruženog rada (SOUR) koja je sadržala pet OOUR-a. Jedan od njih je bio OOUR Odsek za hemijske i fizičkohemijske nauke. U njegov sastav su ušla dva instituta, Hemijski institut i Institut za fizičku hemiju (nastao iz predhodnog Fizičkohemijskog zavoda), kao dve posebne organizacione jedinice. U svakom institutu je od postojeće jedne katedre kao osnovne nastavne jedinice, osnovano pet novih. 20. aprila 1988. godine, radni ljudi Instituta za fizičku hemiju su održali referendum za izdvajanje iz OOUR-a Odsek za hemijske i fizičkohemijske nauke. Tako je nakon procedure od dve godine, 16. maja 1990. osnovan OOUR Fakultet za fizičku hemiju. U oktobru iste godine dolazi do značajne reorganizacije PMF-a. Tada od šest OOUR-a nastaju Matematički, Fizički i Hemijski fakulteti, Fakulet za fizičku hemiju (FFH), kao i Biološki i Geografski fakulteti. Svaki od njih, ulazi u sastav Univerziteta u Beogradu kao samostalna organizacija. U ovom statusu se FFH nalazi i danas, 32 godine od osnivanja.

Tekst pripremila Ljiljana Kolar-Anić

 

Share This