Наставници: Мојовић Милош, Даковић Марко, Поповић Бијелић Ана,


Циљ предмета

Изучавање структуре и функције ћелија и основних биомолекула. Термодинамички и кинетички аспекти биохемијских процеса. Упознавање са основним принципима и применама физичкохемијских метода у проучавању биолошких система. Упознавање са принципима функционисања магнетно резонантног имиџинга и његовим применама.

Исход предмета

Познавање молекуларних основа и структурне организације биљних и животињских ћелија. Увид у примену различитих физичкохемијских метода и циљу припреме за научноистраживачки рад из области биофизичке хемије. Познавање основа магнетно резонантних техника за in vivo праћење физиолошког статуса живих организама.

Садржај предмета

Теоријска настава: Молекуларне основе и структурна oрганизацијa ћелија. Специфичност митохондрија – двострука мембрана и митохондријална ДНК; оштећења и болести; митохондрије као мете за лекове. Структура и функција протеинских комплекса у процесима оксидативне фосфорилације и фотосинтезе. Улога металних кофактора у трансферу електрона у биолошким процесима. Слободни радикали. Оксидативни, редуктивни, нитрозативни и комбиновани стрес. Антиоксидативна одбрана ћелије. Антиоксиданси. Радикалски механизми. Квенчери слободних радикала. Спектроскопске и друге методе за исптитавање слободних радикала и одређивање антиоксидативне активности. Ex vivo и in vivo имиџинг слободних радикала и одређивање биомаркера оксидативног стреса. Неинвазивно праћење метаболита мозга помоћу магнетно резонантне спектроскопије. Утврђивање микроструктурних промена у ткиву и дистрибуције нервних трактова помоћу дифузијског МРИ и дифузионог тензорског имиџинга. Лоцирање функционалних зона у кори великог мозга помоћу функционалног МРИ.

Практична настава: Изолација и микроскопска и спектроскопска карактеризација митохондрија. Одређивање антиоксидативне активности биомолекула и испитивање биомаркера оксидативног стреса. Квалитативна и семиквантитативна анализа in vivo НМР спектара.


Табела предмета


Како се одвија настава?

Предавања ће се одвијати у библиотеци Факултета за физичку хемију, у треминима које одреди предметни наставник.

Настава обухвата три целине из којих ће бити одржано по 3-4 предавања по следећем редоследу:

  1. Проф. Милош Мојовић: Слободни радикали. Оксидативни, редуктивни, нитрозативни и комбиновани стрес. Антиоксидативна одбрана ћелије. Антиоксиданси. Радикалски механизми. Квенчери слободних радикала. Спектроскопске и друге методе за испитивање слободних радикала и одређивање антиоксидативне активности. Ex vivo и in vivo имиџинг слободних радикала и одређивање биомаркера оксидативног стреса.
  2. Ванр. проф. Марко Даковић: Неинвазивно праћење метаболита мозга помоћу магнетно резонантне спектроскопије. Утврђивање микроструктурних промена у ткиву и дистрибуције нервних трактова помоћу дифузијског МРИ и дифузионог тензорског имиџинга. Лоцирање функционалних зона у кори великог мозга помоћу функционалног МРИ.
  3. Ванр. проф. Ана Поповић Бијелић: Молекуларне основе и структурна организација ћелија. Специфичност митохондрија – двострука мембрана и митохондријална ДНК; оштећења и болести; митохондрије као мете за лекове. Структура и функција протеинских комплекса у процесима оксидативне фосфорилације и фотосинтезе. Улога металних кофактора у трансферу електрона у биолошким процесима.

Како се врши оцењивање?

Оцењивање се врши на следећи начин:

  • Присуство на предавањима – 10 поена
  • Колоквијуми – 90 поена (из сваке области по 1 колоквијум, 3×30)

Колоквијуми се полажу у току семестра након завршених предавања из сваке области. Уколико сте положили колоквијум али нисте задовољни оценом, можете полагати поново још максимално 2 пута (рачунаће се последња добијена оцена а не најбоља). Уколико не положите колоквијум у току семестра, можете га полагати у јануарском и фебруарском року. Од јунског рока се полаже испит који обухвата области са сва три колоквијума и носи 90 поена.


Предавања


Резултати са колоквијума